U Schelů
Komorní galerie

Rónův Sluneční rytíř se hrdě vzpíná v Komorní galerii u Schelů

06.06.2016 08:51 | Ladislav Lhota

Součástí českobudějovické Galerijní noci v pátek 3. června byla i vernisáž, kterou připravili majitelé Komorní galerie u Schelů v Panské ulici. Jejich zásluhou může nadšenec pro současné výtvarné umění spatřit alespoň malý průřez dílem všestranného umělce Jaroslava Róny – komorní plastiky, obrazy, kresby, ale i fotografie a video z autorova tvůrčího prostředí v ateliéru na židovském hřbitově v pražských Olšanech. Výstava Sluneční rytíř potrvá do 9. července. 

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Pod klenbami galerijního prostoru u Schelů mohou diváci obdivovat (a opatrně si sáhnout) na Rónovy bronzové plastiky Sluneční rytíř (2014), Prorok (1989), Čtenář I., Radost ze života (1990), Domácí robot (2004), Hvězdář (2014) nebo Chrám (1992). „Lidé na mém sochařském díle nejvíc obdivují přirození. Pánské i koňské. Snadno se to zjistí. Bývají vyhlazená dozlatova,“ nezapře Jaroslav Róna svérázný smysl pro humor.

Návštěvníky budějovické výstavy ale nečeká zmíněné „potěšení.“ Za tím se musejí vypravit k některým venkovním instalacím rozesetým po celé republice i v zahraničí. Rónova monumentální díla se vyjímají na Pražském hradě (Podobenství s lebkou), před zámeckými zdmi v Klenové u Klatov (Rytíř s drakem, Sépie), v areálu chebského hradu (Muž s rybou), pod hotelem a vysílačem na Ještědu (Dítě z Marsu), na nábřeží Dunaje v Bratislavě (Mýtocká loď) či v Agios Nikolaos na Krétě (Labyrint).

Lehává poblíž velikánů 

Jaroslav Róna je rovněž autorem pomníku Franze Kafky umístěného v prvním pražském obvodě nebo osmimetrové jezdecké sochy Jošta Moravského nedávno odhalené před tomášským kostelem v Brně – tou devětapasdesátiletý umělec vyprovokoval média i širokou veřejnost k četným reakcím. Mnozí spatřují místo Jošta v sedle uvelebeného spíše Cervantesova stárnoucího magora Dona Quijota de La Mancha.

Vyučený kožešník Jaroslav Róna absolvoval Hollarovu střední výtvarnou školu a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (obor sklářského výtvarnictví u profesora Stanislava Libenského). Hostoval na letní sklářské škole v americkém Pilchucku (1985, 1987), spoluzakládal legendární výtvarnou formaci Tvrdohlaví (1987 – 1992), vytvořil komickou skupinu Tros Sketos (2000), složil znělku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (2002), příležitostně vystupuje v pražském divadle Sklep.

Sochař, malíř, keramik, umělecký sklář, grafik, scénograf, literát (také herec a cestovatel) má svůj ateliér v zadním traktu obřadní síně Nového židovského hřbitova v Olšanech. „Přes vázu plnou štětců pozoruji pomníčky židovských hrobů. Leží tu skvělí lidé. … Mám na mysli Arnošta Lustiga, Otu Pavla a našlo by se mnoho dalších. Tam leží oni a tady na skromném lůžku občas lehává pan Róna. … zatímco oni tam mohou ležet dál, Róna musí ráno vyskočit a být pořádně živý,“ píše Aleš Chromý v katalogu k výstavě u Schelů.

Ladislav Lhota

odkaz na původní článek: http://www.zakulturou.cz/jizni-cechy/ronuv-slunecni-rytir-se-hrde-vzpina-v-komorni-galerii-u-schelu.html

 

image003

Jaroslav Róna při vernisáži s vedoucí odboru kultury Magistrátu města České Budějovice Ivou Sedlákovou.

image005

Snímek z dvorku galerie: zleva sklářská výtvarnice Věra Vejsová, paní Rónová, Jaroslav Róna a Iva Sedláková z Magistrátu města České Budějovice.

image007

Jaroslav Róna u své sochy „Hvězdář“ s manželi Velemínskými.

image012

Manželé Pechovi a další návštěvníci vernisáže výstavy Jaroslava Róny.


Komorní galerie u Schelů

Panská 7
České Budějovice
370 01

+420 606 815 020
+420 387 432 293

panska7@schel-galery.cz


Administrátor: Pixelart s.r.o. © 2013